Wystawa „Formy w przestrzeni otwartej. Działania plenerowe w kontekście rzeźby w metalu.” przedłużona do 13 października 2024

Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej
Koło Naukowe Przestrzeń Audiowizualna

Zapraszamy na trzecią wystawę z cyklu “Przyszłość, która się zdarzyła. Wolski przemysł i sztuka” organizowanego przez Katedrę Przestrzeni Wirtualnej WSM/ASP we współpracy z Muzeum Woli.
Wolskie Biennale Rzeźby w Metalu z lat ‘60 było inspiracją do wystawy i dydaktycznej rozmowy na temat podstawowych zagadnień kompozycji przestrzennej. Alfabet języka wizualnego, od lat nauczany w warszawskiej ASP przez wybitnych dydaktyków, Oskara Hansena i Grzegorza Kowalskiego, jest wciąż żywym obszarem do studiowania i interpretacji. Język ten pozwala na operowanie analizą formalną, dzięki czemu możemy podjąć się krytycznego spojrzenia na Wolskie Biennale Rzeźby w Metalu.

Inspiracją do naszych odpowiedzi były zagadnienia zarówno kompozycyjnie jak i praca z materiałem. Metal jest trudnym, nieplastycznym tworzywem rzeźbiarskim. Podczas pracy wymaga koncentracji, skupienia, a także siły fizycznej i umiejętności technicznych. Cięcie, wiercenie, zginanie, czy formowanie metalu wymaga stosunkowo dużego nakładu pracy manualnej. Podjęliśmy próbę wykonania średnioskalowych kompozycji czasoprzestrzennych. Logistyka przedsięwzięcia sprawiła, że do kreacji użyliśmy materiałów prefabrykowanych: śrub, kątowników, płaskowników, profili zamkniętych. Spotkanie z metalem było dla studentek/ów doświadczeniem budującym nowe rzeźbiarskie obszary świadomości, jak również przygodą technologiczną.

Ekspozycji obiektów towarzyszyć będzie performatywna interpretacja geometrycznych rzeźb, umieszczonych w środowisku plenerowym i studyjnym.

Chcemy sprawdzić, w jaki sposób język formy rzeźbiarskiej sprzed 50 lat rezonuje z naszym współczesnym językiem abstrakcji i działań intermedialnych.

prowadzący: Łukasz Kosela, Andrzej Kokosza, Aleksandra Murawska
studentki i studenci: Nadia Blatton, Magdalena Borzęcka, Wiktoria Chrzanowska, Marcelina Cychol, Awa Czubaszek, Aleksandra Koteras, Jan Łuczak, Zofia Mierzejewska, Julia Moczulska, Anna Murawska, Błażej Pytkowski, Alicja Rytowska, Olga Sztangret, Kamila Świrska, Nina Tabor, Aleksandra Wierucka

Projekt kuratorsko wspierali Konrad Schiller z Muzeum Woli
oraz zespół wykładowców z Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP: Piotr Kopik, Łukasz Kosela, Maryna TomaszewskaMaria Strzelecka,
a także Andrzej KokoszaWydziału Rzeźby ASP Warszawa.