Dr hab. Jakub Wróblewski jest artystą interdyscyplinarnym, reżyserem i operatorem. Zajmuje się projektami immersyjnymi, wirtualną rzeczywistością, video, filmem interaktywnym, narracją audiowizualną, teorią filmu, graficznymi strukturami narracyjnymi oraz realizacjami z nurtu art and science. Zakres jego poszukiwań jest szeroki, a strategia artystyczna opiera się na badaniu i poszerzaniu granic medium, którym aktualnie się zajmuje. Po roku 2017 jego zainteresowania oscylują w kierunku VR, xReality, silników gameingowych, eksperymentów z technologią 3D oraz problemu ucieleśnienia. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doktor habilitowany, pracuje na macierzystej uczelni – jest adiunktem na Wydziale Sztuki Mediów, prowadzi autorską dyplomującą Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych na studiach magisterskich. Stypendysta programu Młoda Polska (Narodowe Centrum Kultury), laureat Grand Prix Szajna Multimedia Festival. Twórca interaktywnej adaptacji ostatniej powieści Jamesa Joyce’a First We Feel Then We Fall (współpraca z dr hab. Katarzyną Bazarnik, Uniwersytet Jagielloński), autor gramatyki wizualnej w filmie Symfonia Fabryki Ursus w reż. Jaśminy Wójcik (nagroda Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Założyciel kolektywu XR Inexsistens. Razem z Elzą Urwanowicz-Rojecką zainicjował portal Horyzonty Zdarzeń Wirtualnych. Wykładał w Belgii, Holandii, Anglii, Turcji, Norwegii i Indiach. Tutor programu Gaude Polonia Narodowego Centrum Kultury.

linki: