Zasiedzenie / Ferment XR – wystawa prac Mateusza Kowalczyka

14:00 – prezentacja kompozycji rzeźbiarskiej Pawła Althamera

26 marca 2023r. 12:00 – 18:00 wystawa

Muzeum Szklanych Domów | Laboratorium Osiedla Społecznego ul. Obozowa 85

Wystawa prac Mateusza Kowalczyka przy Obozowej 85 dokumentuje rozwój relacji między artystą a instytucją w latach 2020–2023. Prezentowane realizacje stanowią efekt dialogu i pomysłów rodzących się na przecięciu potrzeb instytucji i praktyki artystycznej. To również zapis relacji Mateusza Kowalczyka z Wolą i osiedlem Koło.

Eksperymentalne opracowanie wspomnień mieszkanek i mieszkańców pozwala artyście w oryginalny sposób opowiedzieć o przestrzeni okolicznych osiedli, ich detalach architektonicznych, przekształceniach i lokalnych historiach związanych z kulturą klubową, dzieciństwem, handlem czy ogrodnictwem.

Tytułowy akronim XR (eXtended reality) odnosi się do mnogości technologii immersyjnych, w których zostały stworzone prace prezentowane na wystawie: wideo 360, aplikacje AR (rozszerzonej rzeczywistości), przestrzenie wirtualne oparte o platformę Mozilla Hubs oraz doświadczenia VR (wirtualnej rzeczywistości) w sześciu stopniach swobody (6DOF).

Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno prace pokazywane już na Woli, jak i realizacje premierowe. Jednąz nich jest immersyjne doświadczenie „Aleja Wschodzącego Słońca VR”, w którym Kowalczyk nawiązuje dialog z kompozycją rzeźbiarską przygotowywaną przez Pawła Althamera i przybliża postaci opozycjonistek i opozycjoni-
stów białoruskich przeciwnych reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Premiera pracy odbędzie się 25 marca, w białoruski Dzień Wolności upamiętniający powstanie pierwszego niepodległego państwa białoruskiego 105 lat temu.

Dwudniową prezentację prac Mateusza Kowalczyka zainauguruje dyskusja, którą poprowadzi Bogna Świątkowska, a wezmą w niej udział osoby eksperckie z obszaru sztuk wizualnych i mediów immersyjnych.

Kuratorka wystawy: Hanna Sabat