Przedmiot w 1 i 2 semestrze studiów I stopnia, obowiązkowy
Treści programowe:
Zajęcia z przedmiotu Struktury Wizualne w ramach Pracowni Podstaw Wizualnych w Katedrze Badań Mediów mają na celu stworzenie fundamentu wiedzy na temat działań wizualnych. Studenci uczą się zasad współistnienia elementów plastycznych na płaszczyźnie oraz operowania środkami wyrazu, podejmując próbę zmierzenia się z zagadnieniami muzycznymi, realizując zadania na określony temat. Połączenie świata plastycznego z muzycznym ma na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności interpretacyjnych studenta.
Tematy realizowane:
Tematy zadań wprowadzają studentów w problematykę kompozycji plastycznych przy użyciu rozmaitych technik i narzędzi (grafika, fotografia, video). Program jest rozłożony na 2 semestry, przy 3 zadaniach w każdym semestrze. Ponieważ wszyscy studenci wykonują zadanie na ten sam temat, mogą obserwować różnice w podejściu do tematu i uczyć się na pracach koleżanek i kolegów.
Zajęcia mają wprowadzić studenta w zagadnienia związane z kompozycją, fakturą, czernią, bielą, skalą szarości, barwą, światłem, przestrzenią, ruchem, rytmem i formą. Zagadnienia te odnaleźć można we wszystkich działaniach twórczych, ukazując studentowi jak wiele zjawisk plastycznych wzajemnie się przenika.
Zajęcia w pracowni skupują się na kształceniu:
- umiejętności analizowania, syntetyzowania, interpretowania i badania zjawisk wizualnych,
- zdolności twórczego postrzegania problemów wizualnych,
- kształceniu myślenia abstrakcyjnego