Folk Triadyczny
Wystawie prezentującej sześć kostiumo-rzeźb („wearable art”) animowanych przez performerów towarzyszyć będzie muzyka oraz videoart uzupełniający całość projektu.
Projekt Agaty Uchman połączył inspiracje polskim folklorem i baletami triadycznymi Oskara Schlemmera (Bauhaus). Muzyka, która powstała specjalnie dla tego projektu wyzwala działanie i współkreuje Inny Świat”. Video: Adam Keller. Muzyka: Marcin Wasilewski. Performerzy (video): Albert Jawłowski, Agata Uchman.
Agata Uchman
Kostiumografka, projektantka, artystka. Absolwentka Wydziału Scenografii i Malarstwa ASP w Warszawie. Należy do OISTATu (Międzynarodowej Organizacji Scenografów i Techników Teatru). Projektowała kostiumy dla: Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Opery Bałtyckiej.
Jest autorką kostiumów i scenografii do wielu artystycznych projektów filmowych w Polsce i zagranicą m. in.: „The Big Leap” SE/PL. Jej prace znalazły się na międzynarodowej wystawie ukazującej ostatnie 25 lat projektowania kostiumów na świecie „Costume at the turn of century 1990-2015”,która była prezentowana m.in w USA, Chinach oraz w Polsce.
W latach 2013–2016 tworzyła autorską markę NUMER uchman/winiarska łączącą design i modę. Projekt zadebiutował na Berlin Fashion Week. W 2018 spędziła trzy miesiące na GWU (George Washington University) w ramach grantu otrzymanego od Fundacji Kościuszkowskiej.
W 2019 została laureatką Teatralnych Nagród muzycznych im. J. Kiepury. Prowadziła wykłady i warsztaty na: ASP w Warszawie, George Washington University, School of Form, MSKPiU.
Co, gdzie, kiedy
„Folk Triadyczny” Agaty Uchman
Autorka projektu: Agata Uchman
Video: Adam Keller
Muzyka: Marcin Wasilewski
Performerzy (video): Albert Jawłowski, Agata Uchman
Galeria Spokojna
Wydział Sztuki Mediów
ul. Spokojna 15, Warszawa
20 grudnia 2022, g. 18.00 – 20.00
Podziękowania dla Pracowni Plastycznej Teatru Animacji w Poznaniu pod kierownictwem Grzegorza Fijałkowskiego oraz Oli Winiarskiej.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt dofinansowany ze środków Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie