25.09.2024

Wystawa „WEJŚCIE” – dyplomy magisterskie Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie

Łóżko lewitujące w chmurach na którym siedzi naga kobieta. Nad łóżkiem unoszą się czerwone serca.

28 czerwca 2024 roku w nowoczesnej przestrzeni HOP Chmielna odbył się wernisaż wystawy dyplomów magisterskich Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ekspozycja trwała do 1 lipca i stanowiła podsumowanie pięcioletniej edukacji młodych osób artystycznych.

Dyplomy, które zostały zrealizowane w jedenastu pracowniach i składały się z dwóch części: głównej oraz aneksu. Prezentowane prace odzwierciedlały różnorodność artystycznych środków wyrazu, jakimi posługują się współcześni twórcy. Widzowie mieli okazję zobaczyć dzieła stojące na granicy światów fizycznego i cyfrowego – malarstwo łączyło się z wirtualną rzeczywistością, animacja 3D przenikała z klasycznym drukiem, a performance dopełniał instalacje przestrzenne.

Wystawa „WEJŚCIE” była swoistym komentarzem kilkunastu osób artystycznych na temat
rzeczywistości, w której granice między mediami i technologiami stają się coraz bardziej płynne. W wydarzeniu wzięli udział: Malwina Bątruk, Jeremi Czyż, Sonia Dudek, Piotr Maciejowski, Oliwia Mróz, Aleksandra Murawska, Anastasiia Mykhailevska, Sandra Okrasa, Wiktor Olendzki, Barbara Pazio, Natalia Parandyk, Konrad Smoleń, Olga Truszkowska.

Opis wystawy, podkreślał metaforyczny charakter procesu twórczego i poszukiwania nowych dróg
wyrazu. Artyści przełamywali granice tradycyjnych form i eksplorowali nieznane przestrzenie –
zarówno te fizyczne, jak i wirtualne.

Wystawa odbyła się w HOP Chmielna – nowoczesnym biurowcu, który łączy w sobie otwartość na
sztukę i lokalną społeczność. HOP aktywnie wspiera działalność artystyczną, między innymi
poprzez prowadzenie Apartamentu Artystycznego – rezydencji dla twórców, w tym ukraińskich i
białoruskich artystów przebywających w Polsce, w ramach projektu realizowanego we współpracy
z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Artykuł o wystawie w Magazynie SZUM:
magazynszum.
Przestrzeń: HOP Chmielna @hop.chmielna