Wystawa „Pierwszy, drugi trzeci…” w Galerii Spokojna

Wydział Sztuki Mediów
Spokojna 15
poniedziałek–sobota, 12.00-18.00

Obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego ASP w Warszawie.

W dniach od 24 listopada do 15 grudnia 2021 r. w Galerii Spokojna na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie można będzie obejrzeć wystawę „Pierwszy, drugi, trzeci…”.

Zostaną zaprezentowane fotografie studentek i studentów, które powstały na przestrzeni ostatnich lat w ramach prowadzonego przeze mnie przedmiotu „Podstawy fotografii”.

Prace nawiązują do tematów, które realizujemy podczas zajęć: „Pejzaż”, także „Pejzaż miejski”, „Fragment”, „Portret”, „24 godziny”. Wobec nauczania zdalnego, w ostatnim czasie nie było okazji zaprezentować szerszemu gronu wykonanych przez studentki i studentów fotografii. Nie odbywały się tradycyjne wystawy końcowe, co nie oznacza, że fotografie pozostały tylko w formie plików cyfrowych. Mimo trudnych warunków udawało się nam drukować prace na papierze. Stworzony i zachowany w ten sposób zbiór zdjęć pokazujemy na ścianach Galerii Spokojna.

dr Izabela Maciusowicz

Wystawa ,,Pierwszy, drugi, trzeci…”

Prezentowane prace to owoce artystycznej refleksji nad zastaną rzeczywistością — wyginaną i ujmowaną przez nas w osobiste formy, kształty i nawiasy. Na zdjęciach dominują motywy: portret, fragment, pejzaż oraz 24 godziny. Ten ostatni to właściwa dla każdego artysty seria fotografii przyglądających się ewolucji światła na przestrzeni doby.

Wystawa to okazja, żeby oddać światu zapis ostatnich lat, przepuszczony przez matrycę naszych osobowości. W związku z tak intymnym charakterem prac i wieloraką naturą prezentowanych na nich odczuć, na wystawie zobaczymy szeroki wachlarz interpretacji. Obok czysto osobistych kadrów pojawią się także prace wchodzące w dialog ze znanymi kanonami estetycznymi fotografii.

Chociaż z powodu społecznego dystansu, jaki wykształcił się między nami w pandemii, nie wszyscy znamy się dobrze, na potrzeby tej wystawy mówimy jednym głosem w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że fotografie przyczynią się do załatania dziur w dzielącej nas czasoprzestrzeni.

Julia Smyk

Studentka II roku studiów stacjonarnych I stopnia

Wystawa dofinansowana ze środków na działalność artystyczną studentów Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

Kuratorka wystawy: dr Izabela Maciusowicz
Współpraca: Julia Smyk, Agnieszka Suchocka, Matylda Wiśniewska, Konrad Brasławski.
Opracowanie materiałów promocyjnych: Michalina Lewandowska

Uczestnicy wystawy:
Zuzanna Białecka, Piotr Białek, Paulina Bijoch, Konrad Brasławski,
Carollė Süss, Natalia Czuba, Dominik Depowski, Weronika Gajek, Marta Jabłońska, Magdalena Jacko, Maksym Januszewicz, Julia Kacała, Maciej Kiliański, Zuzanna Krefft, Patryk Krendzelak, Michalina Lewandowska, Piotr Lewandowski, Ant Łakomsk, Liwia Mazurkiewicz, Maciej Miecznikowski, Julia Smyk, Maja Soś, Mateusz Stachniak,
Aleksandra Stefaniak, Sara Stupiec, Maria Stusio, Agnieszka Suchocka, Piotr Szczęsnowicz, Helena Tesla, Urszula Trawniczek, Matylda Wiśniewska, Sara Wiśniewska, Wiktoria Witkowska, Amelia Woroszył, Patrycja Wójcik, Karo Zacharski.

W galerii obowiązuje noszenie maseczek, jednocześnie w sali galerii może przebywać pięć osób.