Zmarł Profesor Rosław Szaybo

Opublikowano 21 maja 2019

Profesor Rosław Szaybo (13 sierpnia 1933 w Poznaniu – 21 maja 2019 w Warszawie)

Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1993-2015.

Znakomity dydaktyk, ceniony wśród studentów za przychylność wobec ich pomysłów, poglądów i stanowisk, pozwalający im na swobodę wyboru środków wyrazu i dający możliwość nieskrępowanej wypowiedzi.

Jeden z czołowych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu; autor okładek płyt najsłynniejszych muzyków świata, które zrewolucjonizowały ilustrację. Jego projekty stały się fenomenem kulturowym na skalę światową. W latach 1968-1973 dyrektor artystyczny w agencji reklamowej Young & Rubicam w Londynie, w latach 1973-1988 dyrektor kratywny CBS Records na Wielką Brytanię.

Uczestnik niezliczonej ilości wystaw krajowych i międzynarodowych. Laureat licznych konkursów i zdobywca wielu prestiżowych nagród w Polsce i na świecie; m.in. Laureat Złotego Medalu Gloria Artis (2018) oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Dziedzinie Sztuk Plastycznych.