LINK PALERMO – WARSAW

Izabela Bartman, Magdalena Bartczak, Małgorzata Dziedzic, Hieronim Januszyk, Sylwia Karwowska, Joanna Kowalczuk, Gabriela Kozińska, Martyna Mazur, Małgorzata Rumińska, Ian Sielski

Prowadzenie i opieka artystyczna: prof. Luca Pulvirenti, Pracownia Audio/Video, Akademia Sztuk Pięknych w Palermo i dr Magdalena Janus, Pracownia Komunikacji Intermedialnej, Wydział Sztuki Mediów, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

11 maja o godzinie 19.30, w Sali Koncertowej UMFC, studenci wykonają interaktywny performance wizualny do inauguracyjnego koncertu na Juwenaliach Artystycznych.

Największe przeboje z niezapomnianych bajek Disneya, Pixara i Burtona zagrane przez studencką orkiestrę symfoniczną, staną się pretekstem do wspólnej kreacji magicznych światów.

Warsztaty / 08 – 11.05 / Pracownia Komunikacji Intermedialnej, Wydział Sztuki Mediów, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Spokojna 15, 01-044, Warszawa

Performance / 11.05 / godz. 19.30 / Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2, 00-368, Warszawa

Projekt międzynarodowy, realizowany w ramach współpracy Programu Erasmus+.

Juwenalia Artystyczne to jedno z największych oddolnych, niezależnych studenckich wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Tegoroczna edycja, tak jak i poprzednia, organizowana jest wspólnie przez trzy stołeczne uczelnie artystyczne – Akademię Sztuk Pięknych, Uniwersytet Muzyczny oraz Akademię Teatralną.

Tematem tegorocznych Juwenaliów Artystycznych jest „Homo Ludens”. Nawiązujemy w ten sposób do klasycznej koncepcji Johana Huizingi, który uznał zabawę za podstawę wszelkiej aktywności społecznej i kulturalnej człowieka. Zgodnie z teorią holenderskiego badacza u podstaw ludzkiego działania leżą określone ścisłymi, choć nierzadko abstrakcyjnymi z ducha, zasadami gry. Zdaniem badacza kluczowy dla tworzenia kultury jest moment wspólnego, kolektywnego oddania się grze, wejście w stan zatracanie się w, pozornie tylko bezużytecznej i oderwanej od rzeczywistości, zabawie. Uczynienie tej koncepcji tematem tegorocznych Juwenaliów Artystycznych pozwoli w interesujący sposób przyjrzeć się doświadczeniu tworzenia. Twórczość też jest grą i zabawą – nieustannym napięciem pomiędzy zatraceniem się w akcie kreacji dzieła a uwagą poświęconą regułom organizującym pole sztuki. Chcielibyśmy by Juwenalia Artystyczne były powrotem do odbywającego się na mocy określonych przepisów rytuału zerwania z codziennością, momentu integracji i wspólnej, radosnej zabawy – fenomenu rozpiętego między sztywnymi zasadami a beztroskim oddaniu się chwili, który choć dla postronnego obserwatora może wydawać się niezrozumiały i pozornie bezcelowy, to tak naprawdę kieruje się swoistą logiką i ma bardzo konkretny i istotny cel i sens – umożliwienie twórczości artystycznej i wytwarzania kultury.

Fragment opisu / Samorząd Studencki

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018